şönt teknik bilgi

Şönt reaktörler, kapasitif güç üreten sistemlerde endüktif güç sağlayarak dengeyi sağlayan transformatör sarımlarıdır. Bazı durumlarda, şebekeden endüktif-reaktif güç çeken şönt reaktörlerin kullanılması gerekebilir. İşletmelerin yük profilleri farklılık gösterdiği için, yalnızca kondansatörlerle yapılan kompanzasyon artık yeterli olmayabilir, çünkü işletmelerde kapasitif karakteristikli cihazların sayısı artmaktadır. Bu nedenle, doğru kompanzasyon için kondansatörlerle birlikte şönt reaktörlerinin kullanılması önerilir.


Şönt reaktörler, endüktif etki yaratan cihazlardır ve bu yüzden 'endüktif yük reaktörü' olarak da adlandırılırlar. Kapasitif reaktif enerjinin yüksek olduğu sistemlerde dengeleme amacıyla kullanılırlar. Sisteme endüktif yük sağlayan reaktörlere şönt reaktör denir. Şönt reaktörler, yıldız bağlı ve belirli bir güce sahip transformatörlerdir. Şönt reaktörler, bankalar, radyolink istasyonları, DC sürücülerin yoğun olduğu tesisler, okullar, uzun yeraltı kablo hatları olan tesisler ve işletmeler, demiryolu tesisleri, LED aydınlatma ve güç kaynağı kullanan işletmelerde yaygın olarak kullanılır.


Enerji sistemlerinde kapasitif-reaktif etki meydana gelmesinin sebepleri, genellikle uzun ve az yüklü iletim hatları ve kablolarında kapasitif-reaktif enerjinin kompanze edilmesi içindir. Laboratuvarlarda endüktif-reaktif güç yüklemesi için de tercih edilirler, böylece sisteme daha fazla aktif güç akışı sağlanır.


Şehir merkezlerinin dışında kurulan radyo baz istasyonları ve TV-radyo vericileri gibi, çok uzun enerji kabloları ile beslenen sistemlerde, yük kapasitesinin düşük olması nedeniyle besleme kablolarının kapasitif etkisi, sistemin aşırı kompanze edilmesine yol açar. Enerji nakil hatlarında ve genel enerji dağıtım sistemlerinde de benzer kapasitif etkiler görülür. Bu sorunların çözümü için, şönt reaktör sürücüleri kullanılabilir.

Yorumlar (0)

Henüz onaylanmış yorum yok!
Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın